PORADY DLA WŁAŚCICIELI
PTAKÓW OZDOBNYCH

10 PRZYKAZAŃ DLA MIŁOŚNIKÓW PTAKÓW

1.        NIE POMAGAJ PRZEMYTNIKOM

Zawsze kupuj ptaki, pochodzące z pewnego źródła: w sklepach zoologicznych, rozmnożone przez rodzimych hodowców lub pochodzące z legalnego importu. Nie wspieraj przemytu okupionego cierpieniem i śmiercią.

2.        BĄDŹ ODPOWIEDZALNY

Zwierzę to nie zabawka; tak, jak my odczuwa ból, strach, głód, pragnienie. Trzymane w klatce czy wolierze będzie od Ciebie zupełnie zależne. Bądź odpowiedzialny i nie zapominaj, że zakup ptaka to decyzja na wiele lat, a może i na całe życie. Ptaki przywiązują się bardzo do człowieka i nie można ich z błahych powodów oddać w inne ręce. Wybór konkretnego gatunku musi być dopasowany do warunków, które możesz zapewnić nowemu domownikowi oraz wiedzy, jaką posiadasz na temat hodowli ptaków. Początkujący powinni zdecydować się na zwierzęta łatwiejsze w hodowli.

3.      NIE SKAZUJ NA SAMOTNOŚĆ

Ptaki w środowisku naturalnym żyją najczęściej w stadach. Trzymane w domu pojedynczo koncentrując całą swą uwagę na człowieku i łatwiej się oswajają, a niektóre gatunki szybko zaczynają naśladować ludzką mowę. Jeśli jednak nie możemy poświęcić nowemu skrzydlatemu domownikowi wiele czasu, zdecydujmy się na zakup przynajmniej dwójki. Nie skazujmy ptaszka na samotność!

4.      WOLNOŚĆ JEST NAJWAŻNIEJSZA

Twój dom nie może stać się więzieniem dla niewinnej istoty!!! Nie ma za dużych klatek, mogą być tylko za małe. Pojedynczy ptak, siedząc na żerdce, nie może dotykać ogonem podłogi, a głową sufitu. Klatka musi być na tyle szeroka, by pozwalała mu na rozpięcie skrzydeł i tak długa, by ptaszek przesiadając się z jednej żerdki na drugą musiał nimi zamachać. Jest to niezbędne minimum, które musisz mu zapewnić!!! Pomieszczenie do wypuszczania na fruwanie należy odpowiednio przygotować; zamknąć i zasłonić okna, zabrać cenne drobiazgi i trujące rośliny, zgasić źródła ognia, schować lekarstwa itp.

5.      ZAPEWNIJ ODPOWIEDNIE WARUNKI

Ptaki potrzebują dziennego światła, ale nie można ich narażać na przegrzanie (np. ustawiając całą klatkę w pełnym słońcu) i przeciągi. Najlepiej jest postawić klatkę w pokoju, gdzie toczy się życie rodzinne, na wysokości naszego wzroku, nigdy na podłodze, bo przestraszone ptaki w większości uciekają do góry i zbyt niskie usytuowanie ich domu jest dla nich stresujące. Możesz dodatkowo zwiększyć poczucie bezpieczeństwa skrzydlatych domowników, umieszczając klatkę tak, by przynajmniej jednym bokiem przylegała do ściany.

6.        UMEBLUJ MIESZKANIE

Kupując klatkę sprawdź, czy odległość między prętami nie jest zbyt duża w stosunku do wielkości ptaszka. Mieszkanie wyposaż w poidełka i karmniki, żerdzie do siadania z gałązek drzew liściastych, najlepiej różnej grubości (nigdy plastikowe!), w sprzęt „sportowy” i zabawki. Zapewnij ptakom możliwość kąpieli, zawieszając basenik na wodę lub spryskując je zraszaczem do kwiatków. Dno klatki posyp prasowanymi trocinami. Jeśli chcesz się dochować potomstwa, wybierz odpowiednie dla danego gatunku akcesoria lęgowe.  

7.      OPRACUJ ODPOWIEDNIĄ DIETĘ

Różne gatunki ptaków mają inne wymagania pokarmowe. Podstawowym pożywieniem najczęściej hodowanych w naszych domach ptaszków jest odpowiednio dobrana mieszanka ziaren. Ptaki nie wzgardzą również owocami, zielonkami, warzywami oraz jajkami. Muszą mieć dostęp do kostek wapienno-mineralnych, piasku, żwirku lub tłuczonych muszli.

8.      PAMIĘTAJ O WITAMINACH

Podstawowy pokarm uzupełniaj przez podawanie witamin i odżywek. Odpowiednio dobrane dodatki pomogą również w uzyskaniu pięknego koloru piórek, zapobiegną chorobom tarczycy lub zachęcą do radosnego śpiewu. Wzmocnią również organizm ptaszka w czasie pierzenia czy składania jajek.

9.      NIE ZASTĄPISZ LEKARZA WETERYNARII

Regularnie sprzątaj klatkę, codziennie wymieniaj wodę, sprawdzaj stan pazurków i dzioba. Gdy Twoje zwierzątko zachowuje się inaczej niż zwykle, jest osowiałe, stroszy piórka, przysypia, traci apetyt, siedzi na dnie klatki, bo trudno mu jest się utrzymać na gałązce lub gdy cokolwiek innego wzbudza Twój niepokój, zasięgnij porady lekarza weterynarii, znającego się na chorobach ptaków. Z wyjątkiem udarów słonecznych zawsze warto zwiększyć temperaturę otoczenia i przystawić do klatki lampkę z żarówką.

10.   PAMIĘTAJ O KOLBACH

Zapewnij ptakom dostęp do kolb Nestora. To nie tylko pełnowartościowy pokarm bez konserwantów i sztucznych barwników, lecz również doskonała zabawa w poszukiwanie i wyskubywanie przysmaków, nawiązująca do życia w warunkach naturalnych. Dostarczając rozrywki, kolby pomagają rozładować energię rozpierającą zwierzaki, spędzające na co dzień życie na ograniczonej przestrzeni. Co więcej dzięki drewnianej listewce kolby przyczyniają się do ścierania dziobów i pazurków.

 

KOLBY NESTORA POWSTAJĄ W PROCESIE TRADYCYJNEGO WYPIEKU BEZ ŻADNYCH SZTUCZNYCH SPOIW

 

NASZE PORADY:



Więcej informacji i porad znajdziesz w zakładce BIOLOG RADZI

WIĘCEJ
DUŻE PAPUGI

JESTEM DUŻĄ PAPUGĄ
Czy wiesz, że większość moich dzikich krewniaczek żyje w tropikalnych i subtropikalnych lasach, z wyjątkiem dużej papugi Nestor (Nestor notabilis) z nowozelandzkich Alp Południowych, która bawi się lepiąc kulki ze śniegu?


Decydując się na zakup dużej papugi należy odpowiedzieć sobie na wiele pytań. Czy ptak będzie ważniejszy od mebli, karniszy, tapet, bibelotów, bo zapewne wypróbuje na nich swój silny dziób? Czy znajdziemy dla papugi wystarczająco dużo czasu? Czy mamy świadomość, że będzie ona tęsknić, gdy zostanie sama w domu, w przypadku niektórych gatunków, jak żako, wręcz rozpaczliwie? Czy jesteśmy gotowi sprzątać to, co zanieczyści, gdy będzie swobodnie latać? Czy dysponujemy odpowiednią ilością miejsca dla niemałej przecież klatki-woliery? Jeśli jednak nasza odpowiedź brzmi: „tak”, możemy być pewni, że zyskujemy wspaniałego i kochającego nas całym papuzim sercem przyjaciela na wiele lat, a może i na całe życie. Przemyślmy też wybór gatunku. Gdy nie chcemy, by ptak zbyt dużo latał swobodnie, zdecydujmy się na papugę z krótszym ogonem, która lubi się wspinać, jak żako, amazonkę, czy kakadu. Dysponując dużym mieszkaniem lub domem możemy pokusić się o zakup ary.  

MUST HAVE czyli niezbędnik DUŻYCH PAPUG


DO MIESZKANIA
WOLIERA, ewentualnie DUŻA KLATKA, wyposażona w karmniki, poidełka, żerdzie z naturalnego drzewa, zabawki, basen do kąpieli

DO JEDZENIA
NESTOR PROPONUJE

COŚ NA CO DZIEŃ – pokarmy z linii COMPLETE oraz bardziej wyrafinowane mieszanki  z linii PREMIUM.
COŚ DLA CIAŁA i ZABAWY – KOLBY, czyli pokarm, który zmienia się w zabawę w poszukiwanie smakołyków i przyczynia się do ścierania pazurków. Dla dużych papug Nestor proponuje kolby w rozmiarze XXL linii PREMIUM HAPPY BY NATURE  oraz  absolutną  nowość na rynku – kolby PLUS FUNCTIONAL FOOD, które zostały uzupełnione o składnik, posiadający udowodniony korzystny wpływ na jedną lub więcej funkcji organizmu ponad efekt odżywczy.
COŚ DLA  ZDROWIA – KOSTKA WAPIENNA XXL

DUŻA PAPUGA CHĘTNIE WYPRÓBUJE

KOLBY PLUS FUNCTIONAL FOOD Z OSTROPESTEM PLAMISTYM

KOLBY HAPPY BY NATURE Z ORZECHAMI, FASOLĄ MUNGO I BANANAMI

KOLBY HAPPY BY NATURE Z OWOCAMI I ORZECHAMI

POKARM PREMIUM MULTI-TASTE Z KOLBĄ GRATIS

POKARM COMPLETE Z ORZECHAMI I FASOLĄ MUNGO


WIĘCEJ PROPOZYCJI W ZAKŁADCE PRODUKTY



 

KANARKI

JESTEM KANARKIEM
Czy wiesz, że moi dzicy krewniacy do dziś zamieszkują Wyspy Kanaryjskie, Maderę i Azory w stadach od 30 do 60 sztuk, w porze lęgowej łącząc się w pary?

Kanarki na europejski ląd trafiły w XIV wieku dzięki portugalskim żeglarzom. Zachwyciły pięknymi trelami i łatwo adaptowały się do życia w klatkach. Pierwsze hodowle powstały w hiszpańskich klasztorach. Sposób rozmnażania ze względu na wysokie ceny i modę na kanarki był przez wiele lat ściśle strzeżoną tajemnicą zakonników, którzy sprzedawali jedynie śpiewające samce. Dziś znanych jest wiele ras kanarków, hodowanych dla śpiewu, koloru upierzenia czy wyszukanej budowy ciała. Ptaszki te są bardzo wrażliwe na przeciągi, przeziębienia, dym nikotynowy, ulatniający się gaz. Żyją około 10 lat.

MUST  HAVE czyli NIEZBĘDNIK KANARKÓW

DO MIESZKANIA
KLATKA wyposażona w karmniki, poidełka, basenik, żerdzie z naturalnego drzewa, zabawki.

DO JEDZENIA
NESTOR PROPONUJE


COŚ NA CO DZIEŃ – podstawowe pokarmy z linii COMPLETE oraz bardziej wyrafinowane MULTI-TASTE oraz HAPPY BY NATURE z linii PREMIUM.
COŚ DLA CIAŁA i ZABAWY – KOLBY, czyli pokarm, który zmienia się w zabawę w poszukiwanie smakołyków. Kanarek może buszować wśród wielu smaków kolb z serii CLASSIC, której tradycja sięga 1990 roku lub wybrać absolutną  nowość na rynku produktów PREMIUM– kolby PLUS FUNCTIONAL FOOD, które zostały uzupełnione o składnik, posiadający udowodniony korzystny wpływ na jedną lub więcej funkcji organizmu ponad efekt odżywczy.
COŚ DLA  ZDROWIA – wszystko, co może wspomóc prawidłowe funkcjonowanie organizmu ptaszka: KOSTKĘ WAPIENNĄ lub WAPNO Z KORALOWCA, WITAMINY i    ODŻYWKĘ oraz nowość – ŻYWNOŚĆ FUNKCJONALNĄ

KANAREK CHĘTNIE WYPRÓBUJE


KOLBY PLUS FUNCTIONAL PLUS Z WIESIOŁKIEM

KOLBY KOLOROWE PIÓRKA Z PAPRYKĄ I MARCHEWKĄ

POKARM PREMIUM MULTI-TASTE

MELODIĘ – ZIARENKA NA ŚPIEW Z MURZYNKIEM

ŻYWNOŚĆ FUNKCJONALNĄ - CZARNUSZKA

WIĘCEJ PROPOZYCJI W ZAKŁADCE PRODUKTY



 

PTASZKI EGZOTYCZNE

JESTEM PTASZKIEM EGZOTYCZNYM
Czy wiesz, że ja i moi krewniacy, jak mewki, zeberki i amadyny,o których mówi się „mała egzotyka”, należymy do rodziny astryldów i zamieszkujemy Azję, Afrykę i Australię?

Większość z astryldów źle się czuje w klatkach otwartych na wszystkie strony; najlepiej jest zabudować przynajmniej tylną, a najlepiej również i dwie boczne ściany. Niektóre gatunki, jak mewki czy zeberki to ptaszki idealne dla początkujących hodowców; inne, jak delikatne amadyny wspaniałe, polecane są dla bardziej doświadczonych miłośników ptaków. Jedzenie dla astryldów nadaje się również dla egzotycznych łuszczaków (np. afrykańskich kulczyków), najlepiej, gdy wymiesza się je z pożywieniem dla kanarków (również łuszczaków, ale o specyficznych wymaganiach). Łuszczakami są także nasze rodzime gile, szczygły, zięby, których – jako gatunków chronionych – nie wolno trzymać w niewoli.   

MUST  HAVE czyli NIEZBĘDNIK PTASZKÓW EGZOTYCZNYCH


DO MIESZKANIA
KLATKA wyposażona w karmniki, poidełka, basenik, żerdzie z naturalnego drzewa, zabawki.

DO JEDZENIA
NESTOR PROPONUJE


COŚ NA CO DZIEŃ – pokarm PREMIUM HAPPY BY NATURE
COŚ DLA CIAŁA i ZABAWY – KOLBY, czyli pokarm, który zmienia się w zabawę w poszukiwanie smakołyków i przyczynia się do ścierania pazurków.
COŚ DLA  ZDROWIA – wszystko, co może wspomóc prawidłowe funkcjonowanie organizmu ptaszka: KOSTKĘ WAPIENNĄ lub WAPNO Z KORALOWCA, WITAMINY   oraz nowość – ŻYWNOŚĆ FUNKCJONALNĄ.

PTASZEK EGZOTYCZNY CHĘTNIE WYPRÓBUJE

KOLBY CLASSIC Z OWOCAMI

POKARM HAPPY BY NATURE Z PORZECZKAMI, KOKOSEM I NASIONAMI TRAW

WITAMINY NA OKRES PIERZENIA

KOSTKĘ WAPIENNĄ

ŻYWNOŚĆ FUNKCJONALNĄ - WIESIOŁEK


WIĘCEJ PROPOZYCJ W ZAKŁADCE PRODUKTY





 

 

 

PAPUŻKI

JESTEM PAPUŻKĄ FALISTĄ
Czy wiesz, że moje dzikie krewniaczki, żyjące w parach tworzących stada, wytrwale latają nad australijskim interiorem, prowadząc koczowniczy tryb życia?

Wśród wielu gatunków małych papug, do których należą też np. łąkówki, to właśnie papużki faliste uważane za najpopularniejsze ptaki ozdobne na świecie i są hodowane w milionach sztuk w wielu barwnych odmianach. Sprowadzone z antypodów papużki faliste w Europie pojawiły się w połowie wieku XIX.  Pierwsze hodowle zaczęły powstawać, gdy odkryto, że w naturze wylęgają się w dziuplach, a nie, jak myślano, w płaskich gniazdach. Wkrótce obok zielonożółtych, charakterystycznych dla dziko żyjących osobników, pojawiły się nowe mutacje barwne: niebieskie, opalowe, żółte i wiele innych. Papużki faliste są wrażliwe na brak jodu, dlatego należy uzupełniać ich dietę w ten pierwiastek.      

MUST  HAVE czyli NIEZBĘDNIK MAŁYCH PAPUG

DO MIESZKANIA
KLATKA wyposażona w karmniki, poidełka, basenik, żerdzie z naturalnego drzewa, zabawki.

DO JEDZENIA
NESTOR PROPONUJE


COŚ NA CO DZIEŃ – podstawowe pokarmy z linii COMPLETE oraz bardziej wyrafinowane MULTI-TASTE oraz HAPPY BY NATURE z linii PREMIUM.
COŚ DLA CIAŁA i ZABAWY – KOLBY, czyli pokarm, który zmienia się w zabawę w poszukiwanie smakołyków. Papużka może buszować wśród wielu smaków kolb z serii CLASSIC, której tradycja sięga 1990 roku lub wybrać absolutną  nowość na rynku produktów PREMIUM– kolby PLUS FUNCTIONAL FOOD, które zostały uzupełnione o składnik, posiadający udowodniony korzystny wpływ na jedną lub więcej funkcji organizmu ponad efekt odżywczy.
COŚ DLA  ZDROWIA – wszystko, co może wspomóc prawidłowe funkcjonowanie organizmu ptaszka: KOSTKĘ WAPIENNĄ lub WAPNO Z KORALOWCA, WITAMINY i    ODŻYWKĘ oraz nowość – ŻYWNOŚĆ FUNKCJONALNĄ

PAPUŻKA CHĘTNIE WYPRÓBUJE


KOLBY PLUS FUNCTIONAL FOOD Z NASIONAMI CHIA

KOLBY CLASSIC Z JODEM I MUSZELKAMI

POKARM PREMIUM HAPPY BY NATURE Z PORZECZKAMI, JABŁKAMI I JODEM

POKARM PREMIUM MULTI-TASTE Z KOLBĄ GRATIS

WITAMINY Z JODEM


WIĘCEJ PROPOZYCJI W ZAKŁADCE PRODUKTY




 

ŚREDNIE PAPUGI

JESTEM ŚREDNIĄ PAPUGĄ
Czy wiesz, że to ja – nimfa, spośród wielu gatunków średnich papug, do których zaliczają się też np. rozelle, świergotki czy aleksandretty cieszę się największą popularnością?

Łagodne i szybko oswajające się nimfy z Australii do Europy trafiły około połowy XIX wieku. Podobnie jak dużo większe kakadu, należące do tej samej podrodziny, mają wspaniałe czuby, które w zależności od nastroju i sytuacji, podnoszą się lub przylegają do głowy. W naturze latają dużo i wytrwale, muszą mieć zapewnioną możliwość zażywania ruchu poza klatką. Warto wiedzieć, że pokarm dla średnich papug odpowiada również niewielkim nierozłączkom. Kupując papugi, w szczególności nierozłączki, musimy sprawdzić, czy nie dobrały się w parę już w sklepie zoologicznym; nie wolno ich rozdzielać i unieszczęśliwiać. Nazwa nierozłączki, w angielskim ptaki miłości (lovebirds), nie została nadana tym ptaszkom przypadkowo.     

MUST  HAVE czyli NIEZBĘDNIK ŚREDNICH PAPUG

DO MIESZKANIA
KLATKA wyposażona w karmniki, poidełka, basenik, żerdzie z naturalnego drzewa, zabawki.

DO JEDZENIA
NESTOR PROPONUJE


COŚ NA CO DZIEŃ – podstawowe pokarmy z linii COMPLETE oraz bardziej wyrafinowane MULTI-TASTE oraz HAPPY BY NATURE z linii PREMIUM.
COŚ DLA CIAŁA i ZABAWY – KOLBY, czyli pokarm, który zmienia się w zabawę w poszukiwanie smakołyków. Papużka może buszować wśród wielu smaków kolb z serii CLASSIC, której tradycja sięga 1990 roku, sięgnąć po kolbę PREMIUM – HAPPY BY NATURE lub wybrać absolutną  nowość na rynku produktów PREMIUM– kolby PLUS FUNCTIONAL FOOD, które zostały uzupełnione o składnik, posiadający udowodniony korzystny wpływ na jedną lub więcej funkcji organizmu ponad efekt odżywczy.
COŚ DLA  ZDROWIA – wszystko, co może wspomóc prawidłowe funkcjonowanie organizmu ptaszka: KOSTKĘ WAPIENNĄ lub WAPNO Z KORALOWCA, WITAMINY i    ODŻYWKĘ oraz nowość – ŻYWNOŚĆ FUNKCJONALNĄ

ŚREDNIA PAPUGA CHĘTNIE WYPRÓBUJE


KOLBY PLUS FUNCTIONAL FOOD Z CZARNUSZKĄ

KOLBY PREMIUM XXL HAPPY BY NATURE

POKARM PREMIUM MULTI-TASTE Z KOLBĄ GRATIS

POKARM PREMIUM HAPPY BY NATURE Z JABŁKAMI, ORZECHAMI I BANANAMI

ODŻYWKĘ MULTIVIT

WIĘCEJ PROPOZYCJI W ZAKŁADCE PRODUKTY


 

arrow up